VIDEO

Jak si někteří pravidelní čtenáři zajisté pamatují, v dubnu letošního roku navštívila v rámci výměnného pobytu hořovické gymnázium skupina dánských studentů a učitelů. V pátek šestnáctého září se role vyměnily a na cestu se pod vedením dvou paní profesorek vydalo patnáct studentů ze sexty a 2.C. Naším cílem se stalo dánské město Aalborg. Cesta byla dlouhá a únavná. Značně k tomu přispělo i to, že jsme kvůli rannímu letu museli vstávat ve tři hodiny v noci. Pak zbývalo jen přečkat dva hodinu a půl trvající lety a čtyřhodinové čekání na přestup v Amsterdamu. Dorazili jsme vysíleni okolo jedné hodiny. To byl očividně pro Dány teprve začátek dne, takže pro nás měli připravenou dlouhou procházku městem. První večer jsme všichni padli do postele jako podťatí. 

V sobotu nás čekal den s našimi hostitelskými rodinami. Většina z nás se byla podívat na pobřeží oceánu. Některé z rodin se rozhodly i vykoupat, což my jsme zděšeně sledovali z pláže, zabaleni ve svetrech a bundách.

Na další den, tedy neděli, byla naplánována návštěva zábavního parku Fårup Sommerland, který je druhým nejlepším svého druhu v Evropě. Zatímco paní profesorky se spolu se svými dánskými kolegy rozhodly odvázat na šlapadlech, my jsme vyzkoušeli nejednu horskou dráhu, hledání pokladu či divokou vodu. Domů jsme však odjížděli s žaludky naplněnými zmrzlinou, cukrovou vatou, popcornem, vaflemi či ledovou tříští všichni, bez výjimky.

Následující den bylo pondělí, a to už jsme se škole nevyhnuli. Dánští studenti si pro nás připravili několik vyučovacích hodin, kdy se oni sami zhostili rolí učitelů. Naučili jsme se několik dánských frází a nacvičili písničku, kterou nadaní žáci napsali a složili speciálně k příležitosti našeho příjezdu. Poté jsme se rozdělili a každý šel do jedné dánské třídy, pro kterou jsme si mohli předem připravit program. Většina se rozhodla svou třídu naučit česky počítání do deseti či dny v týdnu. Po obědě jsme vyučování zakončili tělocvikem, kdy jsme měli možnost si vyzkoušet některé z typických dánských her.

V úterý pro nás byla opět připravena zábava, a sice v lanovém parku nedaleko školy. Mohli jsme si vyzkoušet šest různých drah. Na některé z nich si troufli pouze ti s dobrou fyzickou kondicí, výdrží a silným žaludkem – při jejich překonávání bylo možné dosáhnout výšky téměř patnáct metrů. Po náročných výkonech jsme si oddechli při prohlídce místní zoologické zahrady a parku Kildeparken, který je známý tím, že stromy v něm sází známí hudebníci, kteří koncertovali ve městě. U každého stromu je sloupek se jménem umělce a s možností poslechnout si jednu z jeho nahrávek.

 

Další den byl zároveň posledním dnem návštěvy GVH na aalborské škole Stolpedalsskolen. Společně jsme si ve školní kuchyňce připravili typickou dánskou snídani a ještě před odjezdem na letiště stihli dokončit výtvarný projekt, dokumentující naši výměnu. Pak nastala nejsmutnější část pobytu – loučení. Dánští studenti nás vyprovodili až k odbavení, kde začala naše zpáteční cesta. Do domovů jsme všichni dorazili okolo středeční půlnoci.

V rámci dvou týdnů, které jsme společně s dánskými studenty strávili (jeden v Čechách v dubnu, druhý v Dánsku v září) jsme se opravdu skamarádili. Přestože naše paní třídní profesorka, které jsme za zprostředkované zážitky, zkušenosti a hlavně získání nových přátel neuvěřitelně vděčni, pravděpodobně nebude o organizování akce podobného rozsahu chtít nějakou dobu ani slyšet, my si určitě najdeme způsob, jak se s dánskými studenty opět někdy setkat. Proto se můžete, ať už v blízké či daleké budoucnosti, určitě těšit na další pokračování česko-dánského dobrodružství v rámci Gymnázia Václava Hraběte.

 

Pavlína Čabounová, sexta

 

A jak to vlastně všechno vzniklo?

Musím říct, že za vším stojí několik náhod, cest do zahraničí, příležitostí od EU a spousta času. V roce 2014 jsem díky projektu Výzva 22 mohla strávit úžasných čtrnáct dní na metodickém kurzu v britské Cambridge (byla jsem tam už v roce 2009 v rámci projektu Comenius a zamilovala jsem si to tam). Právě tam jsem se, vlastně díky velké náhodě, seznámila s dánskou kolegyní Lickan, se kterou jsme si úžasně porozuměly a trávily spolu téměř veškerý čas. Když jsme se loučily, vůbec by mě nenapadlo, že se ještě někdy uvidíme. Příležitost přišla na podzim 2015, tentokrát s Výzvou 56, kdy jsem si v Lickanině škole domluvila tzv. job shadowing (stínování). A protože jsem bydlela u ní, měly jsme spoustu času promýšlet, jak by se naše kamarádství dalo využít i v naší práci. Nejprve jsme zjišťovaly zájem studentů, vytvořily jsme dvojice na dopisování a vše nabralo velkých obrátek. Dubnový pobyt Dánů u nás proběhl v pohodě a bez problémů a i my jsme si týden u nich náramně užili. Troufnu si říct, že to kolektiv naší třídy velice stmelilo a máme na co vzpomínat. Mám velkou radost, že máme tak kultivované a šikovné studenty, se kterými se člověk nemusí stydět vyjet do světa.

Mgr. Jana Císařová, třídní učitelka sexty GVH

 
 

Prohlášení o přístupnosti stránek

Prohlášení o přístupnosti internetových stránek jejich uživatelům, zejména osobám se zdravotním postižením (v návaznosti na z. č. 99/2019 Sb., o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací)
 
Internetové stránky splňují požadavky na ně kladené v plném rozsahu (strojově čitelný text, možnost zvětšit velikost písma, dostatečné kontrastní rozlišení barev textu a pozadí, možnost využívání telefonního kontaktu).