Program představení

20. 12. 2010 uplynulo 10 let od vzniku Podbrdského Recesistického Divadla. Kulaté narozeniny oslavilo autorské divadlo prací na uvedení své deváté původní hry. Byla napsána s využitím úryvků několika básní Václava Hraběte i krátkého dialogu z absurdního dramatu Václava Havla "Zahradní slavnost" a dostala název "MARGOT aneb Zlatá šedesátá". Kultovní básník Václav Hrabě se stal po své předčasné smrti podhoubím pro vznik řady legend a bylo toho o něm řečeno i napsáno poměrně dost. Doposud se však nestal postavou divadelní hry a ne každý ví, že sám Václav Hrabě v roce 1962 napsal hru "Margot". Jediný rukopis však bohužel ztratil jistý český režisér. A právě to se stalo námětem nové hry P.R.D., jež do Hořovic v roce 2011 kromě téměř 50 let ztracené "Margot" přinese i opojný závan charakteristické vůně 60. let 20. století, doby velice plodné pro české umění. Atmosféru slavné éry Semaforu, Divadla Na zábradlí či poetické vinárny Viola, kde za doprovodu basy Lud'ka Hulana přednášel své verše Václav Hrabě.

 

Proto P.R.D. na premiéru hry "MARGOT aneb Zlatá šedesátá" zve nejenom pamětníky, kteří budou chtít netradičně zavzpomínat např. na Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra, ale i mladé milovníky umění, zejména pokud toho o této etapě české kulturní historie ke své škodě zatím moc nevědí. Veřejnosti se po šestnáctiměsíčním tvůrčím odmlčení představí trochu nové P.R.D. - snad vyzrálejší, moudřejší, filozofičtější, i když důstojnou porci inteligentního humoru a schopnosti dívat se kritickýma očima na naši minulost i současnost divákům P.R.D. naservíruje rovněž. Hru "MARGOT aneb Zlatá šedesátá" by nebylo prozíravé považovat za povrchní komedii o tom, co se v uplynulých 50 letech kolem nás odehrávalo a odehrává. Pozorný a vnímavý divák by z představení neměl odcházet s hřejivým pocitem, že se díky hře dočasně pobavil, nýbrž spíše s nutkavou touhou o ní trvale přemýšlet…

Slavnostní premiéra pro historii zůstane hlavní oslavou 10. narozenin Podbrdského Recesistického Divadla. Básník, režisér, jevištní technik, ředitel divadla, pianista, principál, herečky, studentka DAMU, diváci, komparz, šatnářky i poslední postava hry, jež si svou nevděčnou roli obětavě přiletěla zahrát až z Brazílie, vás pobaví, poučí a možná i dojmou v hořovickém klubu Labe v pátek 1.4. 2011 od 19.30.

PhDr. Zdeněk Samec

Prohlášení o přístupnosti stránek

Prohlášení o přístupnosti internetových stránek jejich uživatelům, zejména osobám se zdravotním postižením (v návaznosti na z. č. 99/2019 Sb., o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací)
 
Internetové stránky splňují požadavky na ně kladené v plném rozsahu (strojově čitelný text, možnost zvětšit velikost písma, dostatečné kontrastní rozlišení barev textu a pozadí, možnost využívání telefonního kontaktu).